Mostafa Khasraji
تابستان . 89 
قالب وبلاگ

فعالیت خارج از کلاس درس هفتم

- نام وزارت خانه هایی که دولت را تشکیل می دهند.

- نام پنج تن از وزیران.

دولت ایران شامل ۱۸ وزارتخانه‌است.به همراه نام وزیران

نام وزارتخانه

نام وزیر

وزارت آموزش و پرورش ایران

حمیدرضا حاجی‌بابایی

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

رضا تقی‌پور

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

حیدر مصلحی

وزارت امور اقتصادی و دارایی

سید شمس الدین حسینی

وزارت امور خارجه

علی اکبر صالحی

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مرضیه وحید دستجردی

وزارت جهاد کشاورزی

صادق خلیلیان

وزارت دادگستری جمهوری اسلامی ایران

سیدمرتضی بختیاری

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

احمد وحیدی

وزارت راه و شهرسازی

علی نیکزاد

وزارت صنعت، معدن و تجارت

مهدی غضنفری

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

کامران دانشجو

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سید محمد حسینی

وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی

عبدالرضا شیخ الاسلامی

وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران

مصطفی محمد نجار

وزارت نفت

رستم قاسمی

وزارت نیرو

مجید نامجو

وزارت ورزش و جوانان

محمد عباسی

 

 

- مهمترین محورهای برنامه رئیس جمهور که هنگام انتخابات اعلام شد.

توزیع یارانه نقدی- ساماندهی اقتصاد کشور به عنوان مهم ترین محور برنامه انتخاباتی احمدی نژاد است. تاکید بر ساماندهی اقتصاد کشور و درخواست از مجلس برای تصویب هرچه زودتر لایحه یارانه نقدی و تاکید بر توزیع یارانه نقدی تازه ترین سخنانی است که از سوی محمود احمدی نژاد، مطرح شده است.
رئیس جمهور از کارهای مهم کشور ساماندهی وضعیت اقتصادی کشور است، در ادامه یکی از مهمترین مشکلات اقتصادی را توزیع و مصرف نامناسب امکانات و منابع کشور دانست و گفت: امروز در این نوع ارتباط شاهد بی عدالتی هایی هستیم.

فعالیت خارج از کلاس درس هشتم

1- به سوره مائده ، آیه 42 مراجعه کنید. ترجمه آن را بنویسید . توضیح دهید این آیه چه ارتباطی با مطلب درس دارد؟

سَمَّاعُونَ لِلْکَذِبِ أَکَّالُونَ لِلسُّحْتِ فَإِنْ جاؤُکَ فَاحْکُمْ بَيْنَهُمْ أَوْ أَعْرِضْ عَنْهُمْ وَ إِنْ تُعْرِضْ عَنْهُمْ فَلَنْ يَضُرُّوکَ شَيْئاً وَ إِنْ حَکَمْتَ فَاحْکُمْ بَيْنَهُمْ بِالْقِسْطِ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطينَ ( مائده آیه 42)

مراد از (سحت) در آیه شریفه همان رشوه است و از ایراد این وصف در این مقام معلوم می شود که علماى یهود که آن عده را به نزد پیامبر اسلام فرستادند در داستانى که پیش آمده بوده براى اینکه به حکم واقعى خدا حکم نکنند رشوه گرفته بودند و حکمى غیر حکم خدا کرده بودند چون اگر حکم خدا را اجرا می کردند یک طرف از دو طرف نزاع متضرر می شد و همین طرف با دادن رشوه ضرر را از خود دور ساخته بودند. از همین جا روشن می شود که دو جمله «سَمَّاعُونَ لِلْکَذِبِ أَکَّالُونَ لِلسُّحْتِ» دو صفت است که براى مجموع افراد مربوط به این داستان ذکر شده و اما از نظر توزیع جمله اول صفت براى یهودیانى است که نزد رسول خدا(صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم) آمدند و جمله دوم صفت آن علمایى است که رشوه گرفتند تا زنا کار سنگسار نشود البته هم جمله اول و هم جمله دوم شامل کسان دیگرى هم که وضع آنان را دارند می شود و حاصل معناى آیه این است که یهودیان دو طائفه اند یک طائفه علماى ایشانند که رشوه خوارند و طائفه دیگر مقلدین ایشانند که اکاذیب آن علما را گوش می دهند و می پذیرند.

ارتباط این آیه به دلیل بحث درباره ی قضاوت و قانون گذاری است.

 

2- پیش گیری از وقوع جرم از مجازات مجرم مهم تر است.

برای پیشگیری از وقع جرم در جامعه چه اقداماتی می توان انجام گیرد؟

آموزش افراد جامعه در مورد پیشگیری از جرم و مشارکت دادن شهروندان در این امر می تواند جرایم را در جامعه کاهش دهد و موجب افزایش کیفیت زندگی افراد شود.سطح تحصیلات نیز نقش مهمی در ارتکاب جرم ایفا می کند. معمولا افراد با سطح تحصیلات پایین، مشاغلی با درآمد کمتر دارند که شاید آنها را به ارتکاب جرم تشویق کند. پس تلاش های نهادهای مسوول در آموزش کودکان، نوجوانان و جوانان جامعه، دقیقا در راستای کاهش و پیشگیری از جرم است.

همچنین باید سعی شود تا حد امکان شرایط زندگی ای برای شهروندان ایجاد شود که زمینه ارتکاب جرم را محدود کند. به عنوان مثال فقر یکی از مهم ترین دلایل روی آوردن برخی انسان ها به جرم است. تا آنجا که گفته می شود، فقر مادر همه جرایم است. پس در کنار کار فرهنگی و آموزشی باید به مسائل اقتصادی و معیشتی جامعه نیز توجه جدی شود.

با توجه به این نکات، نقش مسوولان و مدیران نهادهای مرتبط در ارتباط با کاهش جرم بسیار ضروری و حیاتی است، اما نباید از یاد ببریم تا وقتی تک تک افراد جامعه و بویژه پدران و مادران در خانواده به این مهم توجه جدی نشان ندهند، نمی توانیم جامعه ای ایمن و آسوده برای خود و فرزندانمان بسازیم.

3- مراجعه به یکی از مؤسسات مربوط به قوه قضاییه وجود دارد، که در منطقه ی زندگی شما.

الف. مراجعان این مؤسسه ( دادگاه ، دادگستری و .. ) چه نکاتی را باید رعایت کنند؟

تدوين صحيح دادخواست موجب جريان درست دادرسي و نقص در آن سبب كندي كار محاكم مي شود.از سوي ديگر ناآشنايي با روندهاي قضائي و كيفيت استفاده از خدمات كارشناسان و مشاوران حقوقي از مهمترين عوامل اطاله دادرسي است،و واحدهاي ارشاد و معاضدت قضائي براي رفع همين معضلات تشكيل شده اند و هدفشان توانمندسازي مراجعان به دادگستري و جلب رضايت ايشان است.

ب. این مؤسسه با کدام سازمان ها و مؤسسات دیگر ارتباط دارد؟

با دیوان عالی و قوه ی قضاییه ارتباط دارد.

فعالیت خارج از کلاس درس نهم

1- با مراجعه به مطبوعات ، یکی از سخنرانی های اخیر رهبر معظم انقلاب را انتخاب کنید.سپس دستورها و راهنمایی های ایشان را برای اداره کشور از آن استخراج و فهرست کنید؟

با وجود این‌همه دشمنى، این‌همه تبلیغات، این‌همه تهاجمهاى خصمانه و بدخواهانه، ملت ایران در طول این سال، با همه‌ى وجود توانست حضور خود را در صحنه، نشاط خود را، آمادگى خود را در عرصه‌هاى گوناگون علمى و اجتماعى و سیاسى و اقتصادى نشان بدهد و اثبات کند. ما امسال سال دیگرى را در پیش داریم که به امید خدا و با توکل بر پروردگار، باز ملت ایران با فعالیت خود، با تلاش خود، با هوشمندى خود در این سال خواهد توانست پیشرفتهاى زیادى را براى خود به ارمغان بیاورد. بنابراین همه‌ى مسئولین کشور، همه‌ى دست‌اندرکاران عرصه‌ى اقتصادى و همه‌ى مردم عزیزمان را دعوت میکنم به این که امسال را سال رونق تولید داخلى قرار بدهند. بنابراین شعار امسال، «تولید ملى، حمایت از کار و سرمایه‌ى ایرانى» است. ما باید بتوانیم از کارِ کارگر ایرانى حمایت کنیم؛ از سرمایه‌ى سرمایه‌دار ایرانى حمایت کنیم؛ و این فقط با تقویت تولید ملى امکان‌پذیر خواهد شد. سهم دولت در این کار، پشتیبانى از تولیدات داخلىِ صنعتى و کشاورزى است. سهم سرمایه‌داران و کارگران، تقویت چرخه‌ى تولید و اتقان در کار تولید است. و سهم مردم - که به نظر من از همه‌ى اینها مهمتر است - مصرف تولیدات داخلى است. ما باید عادت کنیم، براى خودمان فرهنگ کنیم، براى خودمان یک فریضه بدانیم که هر کالائى که مشابه داخلى آن وجود دارد و تولید داخلى متوجه به آن است، آن کالا را از تولید داخلى مصرف کنیم و از مصرف تولیدات خارجى بجد پرهیز کنیم؛ در همه‌ى زمینه‌ها: زمینه‌هاى مصارف روزمرّه و زمینه‌هاى عمده‌تر و مهمتر. بنابراین ما امیدوار هستیم که با این گرایش، با این جهتگیرى و رویکرد، ملت ایران در سال 91 هم بتواند بر توطئه‌ى دشمنان، بر کید و مکر بدخواهان در زمینه‌ى اقتصادى فائق بیاید.

2- آیه ای که در ابتدای فصل دوم به آن اشاره شده است چه ارتباطی با مطالب این فصل دارد؟ استدلال کنید؟

إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الأمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا وَإِذَا حَكَمْتُمْ بَيْنَ النَّاسِ أَنْ تَحْكُمُوا بِالْعَدْلِ إِنَّ اللَّهَ نِعِمَّا يَعِظُكُمْ بِهِ إِنَّ اللَّهَ كَانَ سَمِيعًا بَصِيرًا (نساء آیه ٥٨)

همانا خدا به شما فرمان مي دهد كه سپرده ها را به صاحبانش پس دهيد و چون ميان مردم حكم كرديد به عدالت حكم كنيد

درباره ضرورت بودن رهبر در حکومت اسلامی و نقش رهبر

توضيح آیه 58 : در اين آيه به دو مسئله مهم اشاره شده است :

1-  حفظ و نگهداري امانت و اداء درست و صحيح آن

2- رعايت عدالت و قضاوت بين مردم.   

امانتداري و عدالت در قضاوت دواصل مهم و دو قانون معتبر دين مبين اسلام اند. اسلام در صدر اول با اين دو قانون پيروز شد زيرا همه افراد خود را در مقابل دين ، شريعت و دستورات الهي مسئول ، امين وامانت دار مي دانستند و آن را به نحو احسن اداء مي كردند و در حكم و قضاوت به عدل رفتار مي كردند و اجراي اين دو اصل سبب توفيق مسلمانان گرديد. 

با توجه به تفسیر آیت الله مشکینی و آیت الله مکارم شیرازی

همانا خداوند به شما فرمان می دهد که امانت ها را به صاحبانش برگردانید ( واجبات را به خدا و حقوق مردم را به مردم ) ، و چون میان مردم داوری نمایید ( در مورد نزاع یا درباره اشخاص و حوادث ) عادلانه داوری کنید. حقّا که خداوند شما را به نیکو اندرزی موعظه می کند ، همانا خداوند همواره شنوا و بیناست.

فعالیت خارج از کلاس  درس دهم

الف.گزارش کوتاهی درباره مذاکرات نماینگان مجلس شورای اسلامی ( از طریق رادیو یا مطبوعات).

- نمونه ای از مسائل و مشکلات که مورد توجه نمایندگان مجلس قرار گرفته است.

" کم توجهی هیئت وزیران به مصوبات مجلس"

- نمایندگان مجلس برای حل این مشکل چه قوانینی را به تصویب رسانده اند؟

به موجب این مصوبه ، یک تبصره به طرح زیر به عنوان تبصره ی 8 به قانون نحوه ی اجرای اصول 85 و138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در ابطه با مسئولیت ها ی رئیس مجلس شورای اسلامی مصوب سال 68 و اصلاحات بعدی آن الحاق و قانون استفساریه ی ماده ی 25 قانون دیوان عدالت اداری مصوب 12/1380 لغو می گردد . بر همین اساس در مواردی که رئیس مجلس براساس اصول 85و138قانون اساسی هر گونه ایین نامه،تصویب نامه ،دستور العمل ها وهریک از تصمیمات هیئت وزیران گاه مغایر اصول مصوب مجلس بداند،نظر رئیس برای دولت لازم الاجرا ولازم التباع است ودیوان عدالت نسبت به این گونه موارد صلاحیت رسیدگی ندارد.

ب. درباره مجلس دانش آموزی تحقیق کنید و به سوال های زیر پاسخ دهید.

- این مجلس چه اهدافی را دنبال می کند؟

اهداف

ماده 1- اهداف تشکیل مجلس دانش آموزی باتوجه به مصوبه فوق الذکر به شرح زیر است:

1.ترویج فرهنگ مشارکت جویی،تعاون وهمکاری ،مسئولیت پذیری وزمینه سازی برای مشارکت فکری و عملی دانش آموزان در عرصه های مختلف آموزش و پرورش

2. ترویج فرهنگ گفتگو ومشورت بین دانش آموزان.

3. بهره گیری از نظرات دانش آموزان در اصلاح قوانین ومقررات وطرح و برنامه های مرتبط با آن ها.

4. آشنا کردن دانش آموزان با مقوله های فرهنگی اجتماعی،سیاسی واقتصادی داخلی وخارجی.

5. تقویت روحیه خودباوری،خوداتکایی واخلاق اجتماعی.

6. تقویت هویت اسلامی وایرانی وتحکیم وترویج ارزشهای انقلاب اسلامی.

 

- نمایندگان آن چگونه انتخاب می شوند؟

مرحله انتخابات استانی مجلس دانش آموزی بر اساس شیوه نامه اجرایی انتخابات به مدت یک هفته در مراکز استان های سراسر کشور آغاز و به پایان خواهد می رسد.

فرآیند انتخابات مجلس دانش آموزی که مقدمات آن شوراهای دانش آموزی در سطح مدارس مقاطع متوسطه سراسر کشور است. از بین منتخبان نمایندگی مجلس دانش آموزی تعداد 150 نفر نماینده دختر و پسر که بالاترین رای را کسب کرده اند انتخاب و به مجلس دانش آموزی راه خواهند یافت.

نتایج نهایی پس از برگزاری انتخابات به صورت استان به استان مشخص و تا یک هفته بعد از برگزاری انتخابات خواهد بود.

پس انتخاب نمایندگان در مرحله استانی، نشست مجلس دانش آموزی در اولین فرصت سال برگزار  و انتخابات هیئت رئیسه مجلس دانش آموزی انجام خواهد شد.

 

- انتخاب نمایندگان و انتخاب شوندگان باید دارای چه شرایطی باشند؟

التزام به اصل ولایت فقیه، رعایت شئون دانش آموزی، برخورداری از وضعیت علمی مناسب، دارا بودن حداقل معدل تحصیلی 17 در آخرین دوره تحصیلی و التزام به نظم و قانون پذیری برخی از شرایط احراز نمایندگی مجلس دانش آموزی است.

 

- استانی که در آن زندگی می کنید ، در این مجلس چند نفر نماینده دارد؟ 9 نفر

صدیقه فرخی نژاد

پدرام زنگنه

مهران نیک اندیش

مرتضی مهمدی کرتلایی

وحید مسیحی

علی ادیب

سیده مستانه حسینی بر آفتابی

سحر رازقی

حسین محمدی امین

اسامی نمایندگان استان  خوزستان  در مجلس دانش آموزی

 

 

 

 

- این مجلس هر چند وقت یک بار تشکیل جلسه می دهد؟

هر دوره که 2 سال به طول می انجامد.

ماده 27 – مجلس در هر دوره 4 نشست رسمی به فاصله حدود شش ماه از هم خواهد داشت.

تبصره  – زمان برگزاری هر نشست و تعداد روز ها ، توسط دبیر خانه دو هفته قبل از تشکیل جلسه به نمایندگان اعلام می شود.

تبصره  –نشست فوق العاده مجلس دانش آموزی در صورت نیاز به درخواست دو سوم نمایندگان مجلس دانش آموزی و یا وزارت آموزش و پرورش با هماهنگی هیات رئیسه و موافقت دبیر خانه مجلس برگزار خواهد شد.

 

 

فعالیت خارج از کلاس درس یازدهم

الف. نقش روابط عمومی در مؤسسه مورد نظر چیست؟

روابط‌عمومي سازمان صدا وسيماي جمهوري اسلامي ايزان علاوه بر تمهيدات و اقدامات گسترده براي فراهم آوردن زمينه‌هاي لازم تحقق حصول به مأموريت‌هاي فوق الذكر ، اهداف مهم : ايجاد همدلي، تقويت و اعتلاي تعلقات و تفاهمات و فرهنگ سازماني و ايجاد محيط الهام بخش در جهت پاسداشت حيثيت مردمي – انقلابي متناسب با شأن و ماموريت سازمان صدا و سيما و كاركنان اين دانشگاه عمومي در افكار عمومي داخل و خارج از سازمان صدا و سيما را نيز دنبال مي‌كند.                                                                     
روابط‌عمومي سازمان صدا و سيما با برخورداري از ساختار ، تشكيلات و شرح وظايفي جامع كه به عنوان الگويي براي ساير روابط‌عمومي ها كاربري يافته است از پنج حوزه مديريتي «ارتباطات» «ارتباطات با مجامع و سازمان‌ها» « اطلاع رساني و انتشارات» «امور فرهنگي ، تبليغات و موزه» «هماهنگي واحدهاي روابط‌عمومي» (در معاونت‌ها ،‌ شبكه‌هاي راديويي و تلويزيوني و مراكز استانها)  تشكيل و فعال شده است . از جمله وظايف مهم روابط‌عمومي صدا و سيما كه در بيش از 60 عنوان اصلي تعريف شده است .

 

ب. افرادی که به این مؤسسه مراجعه می کنند، چه نکاتی را باید رعایت کنند؟

كليه مطالب جرايد و نظرهاي مخاطبان كه از طريق نامه و تلفن ، نظرهاي اينترنتي و پيام كوتاه درباره صدا وسيما عنوان مي‌شود ، درتك‌برگ‌ها و بولتن‌هاي روزانه در اختيار رئيس سازمان ، قائم مقام ، مسئولان و برنامه‌سازان شبكه‌ها قرار مي‌گيرد . بديهي است مطالب اين بولتن‌ها در مسير بررسي و اطلاع رساني تحليلي در فعاليت‌هاي جاري روابط‌عمومي سازمان هدايت و برگزيده‌اي از اين نظريات عند الزوم به طور منظم در اختيار جلسات شوراهاي سياستگذاري و معاونين سازمان قرار مي‌گيرد.

پ. این مؤسسه با کدام سازمان ها و مؤسسات دیگر ارتباط دارد؟

صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران

برابر (ماده 175) قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، مصوب سال 1358، سازمان صدا سيما زير نظر قواي سه گانه بصورت يك شوراي سرپرستي اداره مي شد، اما در سال 1368 و بر پايه بازنگري قانون اساسي، نصب و عزل رئيس سازمان ياد شده با مقام رهبري است و شورايي مركب از نمايندگان رئيس جمهور و رئيس قوه قضاييه و مجلس شوراي اسلامي (هر كدام دو نفر) نظارت بر اين سازمان را خواهند داشت.

 

فعالیت خارج از کلاس درس دوازدهم

1- یکی از آیه های قرآن مجید در خصوص تفاوت انسانها

خداوند فرموده است: «ما لکُم لاتَرجُونَ لِلَّهِ وقاراً وَ قَد خَلَقَکُم أَطواراً »( نوح آیه 13 - 14.)ترجمه: چرا شما (اى مردم) براى خداوند وقر (و عظمت) را در نظر ندارید و حال آن که شما را گوناگون آفرید». حضرت على(ع) به تفاوت استعدادها و تمایلات افراد بشر اشاره کرده و فرموده است:« لا یزالُ الناسُ بخَیرٍ ما تَفاوتُوا فإذا استَوَو أُهلکُوا »ترجمه:«خیرِ بَشَر در اختلاف ساختمان و استعداد است و هلاکتش در یکنواخت بودن و همسانى ویژگى هاى فطرى و طبیعى است».

 

2- برای ایجاد وحدت در جامعه ، کدام یک از راه های زیر مناسب می دانید؟

انسان موجودی اجتماعی است و بنابر طبیعت خویش باید در اجتماع و در ارتباط با افراد دیگر زندگی کند. در یک جامعه اسلامی نیز مومنان درارتباط با افراد دیگر و مخصوصاً مومنان هستند و بخش عظیمی از زندگی خود را در تعامل با دیگران سپری می ­کنند. از آنجا که دین اسلام دینی کامل و همه جانبه است و به همه ابعاد زندگی انسان­ها پرداخته است؛ اصولی که فرد مومن باید در ارتباط با دیگر مومنان به کار گیرد، از قرآن مجید استخراج و به بحث و بررسی آن به عنوان راهكاري كاربردي براي اشاعه منطق گفتگو و وحدت امت اسلامي بپردازد؛ چرا كه قرآن مجيد به عنوان حبل المتين امت اسلامي، مي تواند بهترين راهكارها را براي تقريب و وحدت جامعه اسلامي ارائه دهد و با توجه به اين كه قرآن به عنوان يكي از مهمترين نقاط مشترك مسلمانان است و همگان درعمل به دستورات متعالي آن اتفاق نظر دارند؛ با سرلوحه قرار دادن راهكارهاي قرآني مي توانيم شاهد پيشرفتهاي چشمگيري در رسيدن به وحدت اسلامي باشيم.

 

 

 

3- آیه که در ابتدای فصل سوم به آن اشاره شده است چه ارتباطی با مطالب این فصل دارد؟استدلال کنید؟

آیه 10 سوره آل عمران درباره ی وحدت مردم و حکومت است.

 

وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ يَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ

 

(آل عمران آیه 104 )

 

تفسیر المیزان - خلاصه

(ولتکن منکم امه یدعون الی الخیر و یامرون بالمعروف و ینهون عن المنکر و اولئک هم المفلحون ):(و باید از میان شما طایفه ای باشند که مردم را به سوی خیر دعوت نموده ، امر به معروف و نهی از منکر کنند و این طایفه همانا رستگارانند)،(من )تبعیضیه است ، عمل مانند علم و دائر و مدار آنست ،هر زمان که علم قوی باشد،عمل قوت می گیرد و بالعکس با ضعف آن ضعیف می گردد، و هر زمان علم صالح باشد ،عمل هم صالح می شود و اگر علم فاسد باشد عمل هم فاسد می گردد و علم بسوی عمل دعوت می کند،پس مجتمع صالح مردم را به حفظ معرفت و فرهنگ دعوت می کند و شخص متخلف از خیر را رد می نماید،لذا در جامعه اسلامی که متمسک به حبل الله هستند، معروف در آن جامعه ، عمل خیر است و منکر در آن عمل شر است ، یعنی خیر در جامعه اسلامی شناخته شده و معروف است و شر در آن جامعه منکر و نا مألوف می باشد و کسانی که قیام به این امر واجب یعنی امر به معروف و نهی از منکر می کنند رستگارانند، چون قیام به یک واجب کفایی کرده اند تا جامعه خود را حفظ نمایند و طریقه پروردگارشان را محافظت نمایند.

 

[ سه شنبه دوم فروردین ۱۳۹۰ ] [ 11:41 ] [ مصطفی خسرجی ] [ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

لینک دوستان